We współczesnym biznesie niezwykle ważną funkcję pełni kreatywne spojrzenie na ideę przedsiębiorczości. Globalne inwestycje wymagają wielostronnego myślenia o gospodarce, wykraczającego poza podstawowe schematy myślenia o ekonomii. Przewagę ma te, kto myśli nieszablonowo – jest innowatorem i twórcą nowych idei.
Liderzy przedsiębiorczości są ucieleśnieniem tych cech. Postrzegają biznes nie tylko jako przestrzeń maksymalizacji zysku, ale także dążenie do realizacji wartości, jaką jest dobro wspólne. Przedsiębiorca przyszłości zwraca także uwagę na takie zjawiska jak sprawiedliwość społeczna i środowisko naturalne. Lider biznesu zdaje sobie sprawę z własnej odpowiedzialności wobec społeczności, w której funkcjonuje. Świetny przywódca ma jasną wizję, jest odważny, ma uczciwość, uczciwość, pokorę i jasne skupienie. Wielcy liderzy pomagają ludziom osiągać ich cele, nie boją się zatrudniać ludzi, którzy mogą być od nich lepsi i są dumni z osiągnięć tych, którym pomagają po drodze.
Jakie cechy powinna posiadać dziś osoba aspirująca do bycia liderem biznesu? Powinna łamać stereotypy. Pokazywać, że inny biznes jest możliwy. Powinien widzieć sens i cel swojej pracy – pracować z prawdziwym zaangażowaniem na rzecz wyznawanych idei. Lider biznesu powinien patrzeć szeroko – jego perspektywa powinna wykraczać poza zwykłą kalkulację korzyści i strat. Liderzy biznesu biorą udział w przedsięwzięciach społecznych – widzą społeczne problemy i podejmują inicjatywę na rzecz ich rozwiązania.
Ważna jest w tym kontekście otwartość przedsiębiorców na międzysektorową współpracę – globalne problemy ekonomiczne i ekologiczne wymagają, by biznes podejmował wspólne działania z rządami i organizacjami pozarządowymi. Taki rodzaj działalności wykracza poza myślenie o biznesie, jakie dominuje dzisiaj. Oparty jest nie na konkurencji, a współtworzeniu celów nastawionych na rozwiązanie coraz bardziej skomplikowanych problemów ekonomicznych, politycznych i społecznych.
Lider biznesu powinien zatem umieć współpracować. Współpraca może zadecydować o sukcesie lub porażce wielu firm. Kiedy pracownicy poświęcają więcej czasu swoim obowiązkom w spółdzielczym miejscu pracy, są bardziej wydajni, a sprawy załatwiane są szybciej i wydajniej. Współpraca jest ważna, ponieważ pozwala ludziom i grupom współpracować, aby osiągnąć wspólny cel lub czerpać obopólne korzyści. Liderzy biznesu powinni potrafić kreować atmosferę współpracy w miejscu pracy.
Nowe spojrzenie na przedsiębiorczość jest wynikiem współpracy wielu dziedzin nauk społecznych. Specjaliści w obszarze socjologii, ekonomii i edukacji starali się wypracować model prowadzenia firmy, który odpowiadałby zapotrzebowaniom czasów, w których żyjemy.