Strona główna » Z pracodawcą na innym kontynencie, czyli dlaczego warto inwestować w języki

Z pracodawcą na innym kontynencie, czyli dlaczego warto inwestować w języki

przez admin
szkoła języka angielskiego z lektorem

Wielu specjalistów widzi szansę rozwoju, dzięki pracy na rynku międzynarodowym. Niestety nie każdy na co dzień ma kontakt z językiem obcym. Wyuczone w szkole i na studiach podstawy z czasem ulegają zapomnieniu. W szkołach językowych przybywa chętnych, by szlifować swoje umiejętności. Jak efektywnie się uczyć? Dlaczego dobór kadry nauczycielskiej jest taki ważny? Na te i inne pytania odpowiada Sylwia Kuklińska ze szkoły językowej English Best Way w rozmowie z Michałem Szymańskim z portalu „Biznes z klasą”.

W trakcie pandemii praca zdalna stała się coraz bardziej popularna. Specjalistom otworzyło to wiele zawodowych możliwości. Praca w innym kraju jest możliwa bez konieczności emigracji. Na kursach przybywa osób, które odświeżają swoją znajomość angielskiego?

Tak, pandemia sprawiła, że zostaliśmy troszkę zmuszeni do oswojenia się ze zdalną pracą czy nauką. W naszej szkole również obserwujemy przyrost kursantów zainteresowanych właśnie nauką online. Są to osoby mieszkające w Polsce, ale nie brakuje również osób mieszkających za granicą, które chcą odświeżyć swój angielski, czy podnieść jego poziom.

Kto poza specjalistami i studentami uczęszcza na kursy?

Wszyscy. 🙂 Szczerze mówiąc, na kursy angielskiego zapisują się osoby w każdym wieku i z różnych sfer zawodowych. Rodzice zapisują dzieci, by łatwiej było im w dorosłości znaleźć pracę, czy komunikować się na zagranicznych wyjazdach. Zapisują się emeryci, ponieważ chcą zrobić coś dla siebie, tak po prostu lub mają rodzinę za granicą i pragną przełamać bariery językowe. Oczywiście, najliczniejszą grupę stanowią osoby, które pracują w firmach międzynarodowych, logistycznych, transportowych, IT i w wielu innych, którym zależy na podniesieniu swoich językowych kompetencji, uzyskaniu awansu lub najzwyczajniej w świecie chcą pozbyć się tak bardzo uciążliwej bariery mówienia w obcym języku. To samo dotyczy studentów, którym zależy na zdaniu na wysokim poziomie wszelkich egzaminów i uzyskaniu certyfikatów, ponieważ będzie się to wiązało z lepszym startem zawodowym.

W English Best Way wykorzystujecie metodę Callana, teraz zajęcia odbywają się również zgodnie z wytycznymi Direct Language Lab. Co jest mocną stroną tych metod?

Tak naprawdę, między Metodą Callana a Metodą Direct możemy postawić znak równości. Obie metody działają w ten sam sposób. Metoda Direct jest po prostu nowocześniejsza. Zawiera więcej współczesnych wyrazów, zwrotów, zagadnień. Nie zmienia to jednak faktu, że te metody bezwzględnie przełamują barierę mówienia w obcym języku. Na zajęciach nie ma chwili ciszy. Cała lekcja – nawet w grupach początkujących – jest prowadzona w języku angielskim. Lektor zadaje pytania każdej osobie z grupy i oczekuje natychmiastowej odpowiedzi. Gdy kursant nie wie, jak odpowiedzieć, to lektor od razu naprowadza, ukierunkowuje. Dowiedziono, że na lekcjach prowadzonych tymi metodami materiał przyswajany jest cztery razy szybciej, niż przy tradycyjnych metodach.

Jakie najczęściej błędy popełniają osoby, które narzekają, że nie mogą trwale przyswoić sobie języka angielskiego?

Przede wszystkim brak systematyczności, spóźnienie się na zajęcia lub przychodzenie raz na jakiś czas. To są główne czynniki uniemożliwiające trwałe przyswojenie języka. Tak, jak mówiłam, lekcja od początku do końca prowadzona jest po angielsku. Od razu po rozpoczęciu zajęć lektor zaczyna zadawać pytania, dlatego każda jedna minuta spóźnienia odbiera czas nauki. Przychodzenie w tzw. kratkę również nie pozwoli na szybką i skuteczną naukę angielskiego. Przypominam, że na lekcji przerabiane jest cztery razy więcej materiału niż przy tradycyjnej metodzie, w związku z tym, jedna ominięta lekcja i ogrom materiału do nadrobienia… Przy Metodzie Direct/Callan nie ma prac domowych, ale pamiętajmy, że ważne jest natomiast powtórzenie w wolnej chwili przerobionego materiału. To właśnie pomoże skutecznie utrwalić nowe słówka, zwroty. Wystarczy poświęcić 15 minut. 🙂

Jakie cechy powinien posiadać idealny nauczyciel? Jakimi kryteriami kieruje się English Best Way, przy kompletowaniu kadry?

Najważniejsze by nauczyciel był otwarty, uprzejmy, kulturalny i przyjazny, ale dobrze jeśli ma też wiedzę z różnych dziedzin. Oczywiście, powinien mieć ukończone studia, bądź kursy poświadczające jego kompetencje oraz posiadać doświadczenie w nauczaniu. Jednak dla nas istotne jest, by nasza kadra bezwzględnie akceptowała nauczanie naszą metodą. Dla lektorów, którzy pierwszy raz stykają się z prowadzeniem lekcji Metodą Callana czy Direct, może wydawać się to trudne, dziwne, być może nienaturalne. Jednak w tym sęk, nad tą metodą nie ma sensu się zastanawiać, trzeba ją przyjąć taką jaka jest, bo ona po prostu działa. Przynosi oczekiwane rezultaty i daje satysfakcję. Od naszych nauczycieli wymagamy również punktualności. Nie może dochodzić do sytuacji, że lektor będzie opóźniał rozpoczęcie zajęć, choćby o minutę. To byłoby zdecydowanie nieuczciwe wobec kursantów. I my posiadamy właśnie kadrę z tymi wszystkimi superlatywami.

5/5 - (8 głosów)

Może Ci się spodobać