Strona główna » Wszyscy jesteśmy negocjatorami. Kowalewski o praktyce przy biznesowym stole [RECENZJA]

Wszyscy jesteśmy negocjatorami. Kowalewski o praktyce przy biznesowym stole [RECENZJA]

przez Pawel
negocjacje w biznesie

„Dlaczego w niektórych kręgach ciągle pokutuje mniemanie, że negocjacje polegają na oszukiwaniu i manipulowaniu innymi ludźmi?” – zadaje pytanie Paweł Kowalewski w najnowszej książce. Autor „Negocjacji w praktyce” stara się obalić mit, który rozmowom w celu wypracowania porozumienia, przypisuje negatywne konotacje. Wszyscy musimy negocjować – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Kowalewski przekonuje, że nie musi to być mordęga.

Paweł Kowalewski to negocjator, menadżer i trener biznesowy. Ma doświadczenie jako mediator sądowy. Jest autorem książki „Profesjonalne negocjacje. Psychologia rozmów (nie tylko) biznesowych”. Tym razem dzieli się wiedzą i doświadczeniami na podstawie przykładów zaczerpniętych prosto z życia. Kowalewski zapewnia, że wszystkie historie opisane w „Negocjacjach w praktyce” wydarzyły się naprawdę. Trudno autorowi nie wierzyć. Nowy menadżer, który błędnie ocenia sytuację, zleca pod wpływem impulsu zadanie, nie znając możliwości pracownika? Brzmi znajomo. Niemal każdy, kto przepracował choć kilka lat w dużej firmie, spotykał się z podobnymi sytuacjami. Kowalewski nie lekceważy także aspektu negocjacji, jakie musimy prowadzić w życiu prywatnym. Podaje przykład pary, która musi wejść w buty negocjatorów, by osiągnąć porozumienie z majstrem przeprowadzającym remont.

książka negocjacje w praktyce

fot. wydawnictwo Onepress

Jak negocjować, by wybrnąć z trudnej sytuacji? Autor książki przekonuje, że powinniśmy skoncentrować się na problemie, a nie osobie. Nie traktujmy naszych rozmówców jak adwersarzy, których trzeba pokonać. Negatywne emocje, jakie nam się wówczas udzielają, niebezpiecznie wpływają na proces negocjacyjny. Często niepotrzebnie go komplikują, doprowadzając do sytuacji patowej. Kowalewski podkreśla, że stosowanie tanich chwytów i nieetycznych sztuczek to również bardzo krótkowzroczna strategia. Autor przekonuje do czystej gry, która zwraca się z nawiązką przy długofalowych relacjach z naszymi kontrahentami.

Atutem „Negocjacji w praktyce” jest otwartość autora na czytelników. Kowalewski zachęca do przemyśleń i swoistego treningu na wymienionych przykładach. Jakie decyzje podejmiesz w danej sytuacji? Czy warto iść na skróty i podawać nieprawdziwe informacje, by osiągnąć cel? Jakie znaczenie w negocjacjach ma ego i osobiste, a nie firmowe cele rozmówcy? Autor zwraca uwagę na całkiem pokaźną listę błędów, które popełniamy, siadając do stołu. Jak zaznacza, lepszymi negocjatorami stajemy się dzięki treningowi. „Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć” – powtarza Kowalewski niczym motto.

„Negocjacje w praktyce. Jak osiągać cele w biznesie i życiu prywatnym” to pozycja będąca cennym uzupełnieniem wcześniej wydanej książki mediatora. Pozwala dostrzec niuanse, na które zaczynając przygodę z negocjacjami w biznesie, często nie zwracamy uwagi. Książka jest lekturą dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i skonfrontować się z konkretnymi przykładami. Pozwala zrozumieć mechanizmy, jakie rządzą negocjacyjnymi procesami.

4.7/5 - (4 głosów)

Może Ci się spodobać