Strona główna » W Polsce gwałtownie przybyło niewypłacalnych firm

W Polsce gwałtownie przybyło niewypłacalnych firm

przez Pawel

Niepokojące wnioski płyną z raportu „Niewypłacalność firm w Polsce w I kwartale 2023 r.”, przygotowanego przez Coface. Płynność finansowa coraz większej liczby przedsiębiorstw pogarsza się. Przy zestawieniu ostatniego kwartału 2022 roku z pierwszym 2023 – nad Wisłą przybyło aż o 31 proc. niewypłacalnych firm.

W tym roku, uwzględniając dane zebrane do 3 kwietnia, niewypłacalność ogłosiło już 1252 firm. To aż 45 proc. w porównaniu do liczby wszystkich takich przypadków z 2022. Prognoza Coface w kwestii wzrostu gospodarczego nie jest optymistyczna. Według szacunku ekspertów w 2023 roku polskie PKB ma wynieść tylko 1 proc. Wszystko wskazuje, że będzie to jeden z najgorszych wyników w całej historii w Polsce po transformacji. Już od stycznia 2023 roku koniunktura gospodarcza pogarsza się. Ujemne wskaźniki zarejestrowano w sprzedaży detalicznej i w produkcji przemysłowej.

– Odporność polskiej gospodarki na zawirowania, w tym wpływ konsekwencji gospodarczych wynikających z wojny w Ukrainie, była dość zaskakująca i długa, jednak staje się coraz słabsza. Już ostatni kwartał ubiegłego roku zakończył się ujemną dynamiką rozwoju gospodarczego (w ujęciu kwartał do kwartału), a techniczna recesja zagraża polskiej gospodarce – komentuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.

Zaniepokojeni słabszym popytem

Sytuacja gospodarcza gorzej prezentuje się w Europie Zachodniej. Europejczycy odczuwają presję związaną z inflacją, co zmusza ich do zaciskania pasa. Siła nabywcza wypłat zmniejszyła się, co bezpośrednio wpływa na konsumpcję. Mało optymistyczne wieści z Zachodu uderzają w polski eksport. Przedsiębiorcy nad Wisłą są zaniepokojeni prognozami związanymi z mniejszym popytem w kraju i za granicą, u zachodnich kontrahentów.

To nie koniec problemów. W produkcji niepokój wzbudzają wyższe koszty komponentów. Pojawiają się obawy o uzupełnienie kadr o wykwalifikowanych pracowników. Ze statystyk wynika, że firmy z każdej branży są zagrożone niewypłacalnością. Jednymi z najbardziej zagrożonych sektorów są te, w największym stopniu uzależnione od wysokich cen energii. Prawie dwukrotnie wzrósł poziom niewypłacalności w branży budowlanej, na którą dodatkowo niekorzystnie oddziałuje sytuacja na rynku mieszkaniowym. Utrzymujące się na wyższym poziomie stopy procentowe, hamują popyt i nowe inwestycje deweloperów.

– Wydaje się, że poza czynnikami podażowymi, takimi jak wzrost kosztów energii, wynagrodzeń, obsługi zadłużenia finansowego, niedobory surowców lub przerwanie łańcuchów dostaw, czynniki popytowe zaczynają być coraz większym wyzwaniem dla przedsiębiorstw. Dane dotyczące popytu konsumpcyjnego w Polsce w I kwartale br. okazały się gorsze od oczekiwań większości analityków, a w kolejnym kwartale prognozowany jest dalszy spadek realnej konsumpcji – podsumowuje Barbara Kamińska, dyrektor krajowego działu oceny ryzyka w Coface.

Źródło: Coface

Jaki jest polski przedsiębiorca? „Na pewno przepracowany”

5/5 - (8 głosów)

Może Ci się spodobać