Strona główna » Upalne lato w mieście. Klimatyzacja wkrótce niezbędnym AGD?

Upalne lato w mieście. Klimatyzacja wkrótce niezbędnym AGD?

przez admin
serwis klimatyzacji warszawa

Fale upałów w polskich miastach dają się coraz bardziej we znaki mieszkańcom osiedli. Asfalt i beton doskonale absorbują ciepło słoneczne, podnosząc temperaturę powietrza do nieznośnego poziomu. Coraz chętniej instalujemy w domach klimatyzację, która zapewnia komfort w najbardziej uciążliwe dni. To duża szansa dla wyspecjalizowanych w branży firm.

 

Z kolejnymi latami, w poszczególnych miejscowościach w Polsce, słupki rtęci wędrują bardzo wysoko, zbliżając się do 40 stopni Celsjusza. Subiektywnie odczuwalna temperatura w miastach jest tym większa, im bardziej otaczają nas wybetonowane powierzchnie. Beton i asfalt oddają ciepło, nawet gdy słońce zachodzi, efektem czego jest duszne powietrze, dokuczające szczególnie osobom starszym. Niestety ubywa miejskiej zieleni, która skutecznie chroni nas przed nadmiarem słońca na wielu placach i podwórkach. Trend został nazwany potocznie „betonozą”.

 

W dużych miastach coraz trudniej o przynoszące ulgę podmuchy wiatru. Nierozsądne zabudowywanie korytarzy powietrznych w metropoliach, mści się nie tylko w postaci smogu. Na efekty upałów narażone są szczególnie poddasza i mieszkania położone na ostatnich piętrach. Obieg powietrza, zwłaszcza w niskich pomieszczeniach, również jest utrudniony. Klimatyzacja w takich miastach jak: Warszawa, Poznań, czy Wrocław staje się coraz powszechniejsza. – Mieszkamy na ostatnim piętrze w bloku wybudowanym w stylu MDM. Podczas upałów, jest u nas jak w piekarniku. W tym roku postawiliśmy na klimatyzację – mówi Malwina, mieszkanka jednego ze stołecznych osiedli.

 

Podczas pandemii gwałtownie zwiększyła się liczba osób pracujących w domu. Wiele z nich funkcjonuje już na stałe w wygodnym modelu hybrydowym. Domowe biuro wymaga zapewnienia sobie optymalnych warunków pracy, co sprawia, że popyt na klimatyzację rośnie. – Instalację można doskonale dostosować do warunków przestrzeni domowej. Jest funkcjonalna i estetyczna. To sprzęt prosty w obsłudze, który nie tylko zapewnia optymalną temperaturę, ale i oczyszcza powietrze, co ma znaczenie, wobec występującego w miastach smogu – podkreśla Michał Adkowski z firmy I-MATIC. – Klimatyzacja dla firm w Warszawie sprzedaje się doskonale, widać również wyraźny trend instalacji na użytek prywatny – dodaje.

 

Specyfika miejskiej zabudowy i podnosząca się średnia letnich temperatur powodują, że z każdym sezonem w branży zaczyna się wyjątkowe ożywienie. Być może za kilkanaście lat w Polsce, domowa klimatyzacja stanie się zupełnym standardem – jak lodówka, zmywarka czy pralka.

5/5 - (1 głosów)

Może Ci się spodobać