Strona główna » Kredyty frankowiczów. Jaką kancelarię prawną wybrać?

Kredyty frankowiczów. Jaką kancelarię prawną wybrać?

przez admin
kanclearia frankowa

Przybywa pozwów związanych z kredytami zaciągniętymi we franku szwajcarskim. W sądowych bataliach z bankami kredytobiorcy zwykle wygrywają, jednak nie każda sprawa kończy się po myśli konsumenta. Jakimi kryteriami kierować się, przed dokonaniem wyboru kancelarii prawnej?

 

Sądy są coraz bardziej przychylne wobec posiadaczy kredytów denominowanych i indeksowanych do CHF (franka szwajcarskiego). Wysoki procent korzystnych orzeczeń, wydanych w sprawach frankowych, nie oznacza jednak gwarantowanej wygranej w każdym przypadku. Wybierając kancelarię prawną, warto postawić na specjalizującą się w prowadzeniu spraw dla posiadaczy kredytów waloryzowanych do franka szwajcarskiego.

 

„Niezależnie od występowania niedozwolonych postanowień we wzorcach umownych poszczególnych banków oferujących kredyty w obcej walucie, są to dokumenty nierzadko charakteryzujące się złożoną konstrukcją i dużym stopniem komplikacji, co powoduje, że każda z nich powinna być rozpatrywana w sposób indywidualny. W przypadku spraw dotyczących kredytów frankowych nie ma uniwersalnej metody działania w oparciu o ustalony schemat. Taki model postępowania prezentują kancelarie, które upatrują w sprawach frankowych jedynie możliwości zysku, a nie udzielenia posiadaczom kredytów frankowych fachowej pomocy w oparciu o wiedzę i doświadczenie w tym zakresie” – podkreśla Iwona Rzucidło, radca prawny.

 

Warto stawiać na doświadczenie

 

Drugą, obok specjalizacji, niezwykle istotną kwestią, która przesądza o efektywności danej kancelarii, jest doświadczenie w prowadzeniu sporów z instytucjami finansowymi, w szczególności zaś w zakresie kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego. Bank nie jest łatwym przeciwnikiem procesowym, ponadto posiadając odpowiednie zasoby finansowe jest w stanie zapewnić sobie obsługę prawną na odpowiednim poziomie. Z tego powodu tylko eksperci w dziedzinie uwalniania od kredytów frankowych będą w stanie działać skutecznie i w sposób profesjonalny reprezentować klienta na każdym etapie sporu z pozwaną instytucją finansową, zaczynając od napisania a następnie złożenia pozwu w sądzie. Dobrze skonstruowany pozew pozostaje fundamentalną kwestią na początku drogi prowadzącej do korzystnego zakończenia postępowania w sprawie frankowej. Doświadczeni specjaliści, którzy od dawna toczą spory z instytucjami finansowymi i mają udokumentowane sukcesy w tej dziedzinie, są w stanie „bezpiecznie” przeprowadzić posiadacza kredytu frankowego przez całe postępowanie i osiągnąć cel w postaci uwolnienia od toksycznego kredytu.

 

Przewodnik po zawiłościach prawnych

 

Podjęcie decyzji o wytoczeniu powództwa przeciwko instytucji finansowej budzi wiele obaw, a czasem po prostu strach. Wynika to z samego faktu wdania się w spór z wielką korporacją finansową, która co do zasady dysponuje szerokim spektrum narzędzi do walki o ochronę swoich praw i jeśli będzie taka potrzeba, nie zawaha się z nich skorzystać. W takiej sytuacji wyjątkowo cenny jest profesjonalny pełnomocnik, który na bieżąco będzie informował klienta o jego sytuacji prawnej, wyjaśni wszystkie zawiłości konstrukcyjne umowy kredytowej – w tym także niedozwolony charakter niektórych postanowień umownych. Pozwoli odzyskać pewność siebie klienta oraz poczucie, że panuje nad sytuacją, a także uwierzyć, że wygrana z bankiem znajduje się w zasięgu jego możliwości.

 

„Do cech wyróżniających dobrą kancelarię, zajmującą się uwalnianiem od kredytów frankowych, zalicza się umiejętność dostosowania oferty do rzeczywistych potrzeb klienta. Należy podkreślić, że umowy kredytowe były zawierane na różnych warunkach, zatem każdy przypadek powinien być analizowany w sposób indywidualny. Co do zasady istnieją dwa główne modele postępowania w celu uwolnienia się od skutków niezgodnej z prawem umowy kredytowej tj. stwierdzenie nieważności umowy oraz odfrankowienie kredytu udzielonego w walucie obcej. Niemniej jednak decyzje o wyborze metody działania należy podjąć po wnikliwej analizie umowy kredytowej klienta oraz po dokładnym zapoznaniu się z jego preferencjami i po uwzględnieniu oczekiwań” – zaznacza Iwona Rzucidło.

odfrankowienie kredytu

Jak podkreśla Iwona Rzucidło, radca prawny, umowy kredytowe frankowiczów są skomplikowane, wymagają indywidualnego rozpatrywania.

 

Przejrzyste warunki współpracy

 

Bardzo ważną kwestią wyróżniającą wyspecjalizowaną kancelarię, na tle innych podmiotów prawnych świadczących podobne usługi, są przejrzyste i klarowne warunki współpracy. Gdy wybieramy pełnomocnika nasze relacje muszą opierać się na zaufaniu. Niezwykle istotnym jest, aby umowa o współpracy – pomiędzy kancelarią a klientem – nie zawierała żadnych ukrytych kosztów. Wszystkie istotne kwestie powinny zostały omówione w drodze negocjacji przed zawarciem umowy. Niech wynagrodzenie będzie adekwatne do kwalifikacji i jakości usług, oferowanych przez kancelarię. Postępowanie sądowe w sprawie frankowej może potrwać nawet kilka lat. Warto rozpocząć współpracę z kancelarią prawną, która będzie oparta na komfortowych warunkach.

 

Kancelaria frankowa a spółka odszkodowawczo-frankowa

 

Rynek usług prawnych znacznie odczuł wzmożony ruch wokół spraw frankowiczów. „Pojawił się popyt na pomoc prawną, co dostrzegły zarówno małe kancelarie, jak i wielkie firmy specjalizujące się wcześniej w rozwiązywaniu podobnych sporów. Nie są one jednak kancelariami, a firmami odszkodowawczymi. Istnieje ogromna przepaść pomiędzy tym, co proponują swoim klientom kancelarie specjalizujące się w rozwiązywaniu sporów z instytucjami finansowymi, a tym, co mają do zaoferowania firmy odszkodowawcze oraz sposobem ich działania. Dla tych ostatnich nie liczy się dobro klienta, ich celem jest zysk, podczas gdy kancelarie specjalizujące się w uwalnianiu od kredytów frankowych dokładają należytej staranności w reprezentowaniu interesów klienta w sposób rzetelny i profesjonalny” – komentuje Iwona Rzucidło.

 

Wizerunek kancelarii w sieci

 

Wybierając kancelarię, warto przyjrzeć się jej wizerunkowi w sieci. Strona internetowa stanowi wizytówkę. Często już na początku możemy sporo z niej wywnioskować. W przypadku strony internetowej ekspertów w sprawach kredytów frankowych, oprócz standardowych informacji pozwalających zidentyfikować kancelarię, w szczególności możliwości kontaktu z użyciem różnego rodzaju dostępnych kanałów komunikacyjnych, oraz zawierających zakres świadczonych usług, powinny znaleźć się artykuły, publikacje dotyczące kredytów udzielanych we franku szwajcarskim. Materiały te muszą być przedstawione w sposób nieskomplikowany pod względem treści dla potencjalnego klienta.

 

Więcej o sprawach frankowiczów w naszym wywiadzie:

Czego nauczyły nas sądowe batalie frankowiczów?

5/5 - (1 głosów)

Może Ci się spodobać