Strona główna » Biura coraz bardziej inteligentne. Co słychać w trendach?

Biura coraz bardziej inteligentne. Co słychać w trendach?

przez Pawel

Dynamiczny rozwój technologii, które są wykorzystywane w pracy biurowej, nie dotyczy tylko kwestii komputerowego oprogramowania. Szefowie firm, poszukujący nowoczesnych rozwiązań, starają się podążać za trendami również w organizacji miejsca pracy. Folia elektryczna, pozwalająca w każdej chwili przyciemnić szyby, to udogodnienie umożliwiające, odizolowanie się w biurowej przestrzeni. Jako ekran dotykowy z funkcją projekcji ułatwia prowadzenie służbowej prezentacji.

Wydawało się, że pandemia koronawirusa zapoczątkuje stały trend odchodzenia od pracy biurowej. Wiele firm postawiło jednak na model hybrydowy. Nie rezygnujemy z burzy mózgów we wspólnym gronie, pomimo upowszechnienia się służbowych komunikatorów. Biuro nadal pozostaje bardzo istotną przestrzenią w życiu firmy. Optymalizacja warunków funkcjonowania pracowników wpływa w końcu na efektywność. Wieloma urządzeniami, np. drukarkami, jesteśmy w stanie zarządzać zdalnie. Praktyczne rozwiązania sprawiają, że pracuje się coraz wygodniej.

W trendach zarządzania przestrzenią szyby odgrywają kluczową rolę. Miejsca pracy typu open space wydzielane są dużymi szklanymi barierami, czego atutem jest pełna transparentność. Ma to zastosowanie również w gabinetach szefów, gdzie przeprowadza się rozmowy z pracownikami w cztery oczy lub dokonuje procesu rekrutacji. Z punktu widzenia właściciela firmy, chodzi o zminimalizowanie ryzyka nieprawidłowości w biurowych relacjach na linii kadra zarządzająca – pracownicy.

Biuro XXI wieku

Gdy mamy jednak poufną naradę z częścią zespołu na temat strategii firmy, możliwość odizolowania się jest bardzo cenna. Podobnie z pracą w pojedynkę, kiedy trzeba ukończyć ważny raport przygotowywany „na wczoraj” i bardziej skoncentrować się. Alternatywą dla żaluzji i rolet jest folia ciekłokrystaliczna na szybę, która działa w dwóch trybach – przezroczystym i matowym. Posiada funkcję natychmiastowej reakcji przy użyciu przełącznika na ścianie, pilota lub specjalnej aplikacji. Inteligentna folia na okno to także wygodne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku mocno nasłonecznionych biur. Chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV, jednocześnie zwiększa komfort pracy, zabezpieczając przed hałasem oraz nie zaciemniając pomieszczenia. Kto w biurze zmagał się z zacinającymi się i plączącymi roletami, doceni ten technologiczny standard.

Folia elektryczna

Dzięki nowoczesnym technologiom możemy inaczej kształtować biurową przestrzeń (fot. SmartFoil)

Jak podkreśla Piotr z firmy SmartFoil, samoprzylepna folia elektryczna to gotowe rozwiązanie, które możemy wykorzystać na wcześniej zamontowanych szybach. Nieprzylepna folia stosowana jest natomiast przy laminowaniu inteligentnej szyby. – To produkty, które można łatwo dopasować do niestandardowych wymiarów i kształtów. Technologia charakteryzuje się energooszczędnością, jest prosta w użytkowaniu. Znajduje zastosowanie m.in. w miejscach, gdzie zarządza się poufnymi informacjami – takich jak banki. Mamy coraz więcej zamówień dla biur, ale i klienci prywatni, chętnie korzystają z naszych folii w domach – zaznacza Piotr.

Ekran dotykowy i projektor

Rozwiązanie, które w ubiegłym wieku oglądaliśmy na filmach science fiction, zawitało do biurowej codzienności. Elektroniczna folia na szybie może stanowić ekran dotykowy i być stosowana w formie projektora. To pomysł szczególnie praktyczny w pomieszczeniach, gdzie z braku miejsca na dodatkowe ekrany – musimy oszczędniej zorganizować sobie przestrzeń. Folie do projekcji tylnej to z kolei duży potencjał dla świata reklamy. Dzięki tej technologii możemy promować np. witrynę naszego sklepu, przyciągać wzrok potencjalnych klientów naszej firmy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą SmartFoil.

Oceń tę podstronę

Może Ci się spodobać