Rekord – 4,5 mln za dzieło sztuki na aukcji

Blisko 4,5 mln zł. To absolutny rekord w Polsce na obrazie stworzonym przez kobietę. Za tyle sprzedany został obraz Czytająca I” Tamary Łempickiej podczas aukcji Sztuka Dawna w DESA Unicum. Łączny obrót aukcji to aż ponad 23 mln zł. Również za prawie 4,5 mln zł sprzedał się obraz Tadeusza Makowskiego „Dzieci i zwierzęta (Jardin d’acclimatation)”, który stał się najdroższą pracą tego artysty na świecie. 17 grudnia odbędzie się II sesja rekordowej aukcji, na której zlicytowane zostaną wybitne dzieła m.in. Mojżesza Kislinga czy Meli Muter.

Tamara Łempicka jest najdroższym polskim artystą w historii i trzecią najdroższą artystką na świecie. Jej prace mają w swoich kolekcjach takie gwiazdy jak Madonna, Barbra Streisand czy Jack Nicholson. Rekordowa cena za jej obraz wynosi 82 mln zł. Podczas czwartkowej aukcji w DESA Unicum prywatny kolekcjoner kupił jej pracę za blisko 4,5 mln zł, co daje nam rekord na obrazie stworzonym przez kobietę w Polsce. „Czytająca I” to dzieło z około 1951 roku. Bywalcy nowojorskiego salonu Łempickiej uznawali je za jej krypto-autoportret. Przedmioty zgromadzone na obrazie wokół pogrążonej w lekturze dziewczyny dokładnie odzwierciedlają wyposażenie mieszkania artystki – charakterystyczny kinkiet z lustrem, masywny mahoniowy kabinet i krzesła z cytrynową tapicerką. Historia zapamiętała Tamarę Łempicką jako charyzmatyczną Królową Art Déco. Gdziekolwiek się nie pojawiła, dawała o sobie znać temperamentem i niewyparzonym językiem. Znana była z kokainowych maratonów i sesji malarskich z nagimi modelkami, z których część zostawała jej kochankami. Za blisko 1,6 mln zł sprzedano również najwybitniejszy obraz Bolesława Cybisa „Boże Narodzenie w Łowiczu”. To najdroższe dzieło tego malarza.


Tamara Łempicka-desa 14.12.2020Już 17 grudnia odbędzie się II sesja rekordowej aukcji Sztuka Dawna. Zaprezentowanych zostanie na niej ponad 80 wybitnych dzieł. Niezwykle ciekawa jest wczesna praca Mojżesza Kislinga przedstawiająca francuskiego pisarza, Francisa de Miomandre’a. Dzieło zostało wykonane rok po wybuchu I wojny światowej. Kisling był wtedy najważniejszym i najbardziej popularnym przedstawicielem Ecole de Paris. Prasa rozpisywała się o jego pojedynku na szable z Leopoldem Gottliebem, później zaciągnął się do Legii Cudzoziemskiej. Podczas bitwy nad Sommą został ciężko ranny. W 1915 roku przebywał na rekonwalescencji w Hiszpanii. Dzieła Kislinga to przede wszystkim wizerunki nagich lub roznegliżowanych kobiet. Patrząc jednak na portret francuskiego literata, przedstawionego w nieformalnej pozie, w eleganckim błyszczącym garniturze i cylindrze, można odnieść wrażenie, iż Kisling i tu zwraca uwagę na sensualność ludzkiej, męskiej natury.ter to druga najważniejsza reprezentantka Ecole de Paris. W DESA Unicum prezentowana jest jej monumentalna praca przedstawiająca Marię z Dzieciątkiem. Artystka spędziła okres II wojny światowej w Prowansji, namalowała matkę i dziecko na tle panoramy Awinionu, w którym ukrywała się podczas okupacji. Na odwrociu obrazu znajduje się ukryta, alegoryczna kompozycja z ekstatyczną, religijną wizją. Mela Muter jest jedną z najchętniej kolekcjonowanych artystek.

Tadeusz Makowski_desa 14.12.2020

Na aukcji pojawią się również dzieła m.in.Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego czy Olgi Boznańskiej.

Aukcja Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie”: 17 grudnia 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-dawna-XIX-wiek-modernizm-miedzywojnie-sesja-II-832asd219

Odwiedź nas na Facebooku

Skomentuj

Twój adres e-mail będzie niewidoczny.

*