Bezpieczne wakacje

Ubezpieczenia na wakacje to w sumie standardowy dodatek do wakacyjnych wyjazdów. Z mojej wieloletniej praktyki chciałabym zwrócić uwagę na kilka detali, które w ferworze pakowania i przygotowywania się do wyjazdu warto wziąć pod uwagę. Często nie wykorzystujemy zasobów tych polis, które już mamy. Oto kilka wskazówek do wykorzystania.

  1. Ubezpieczenia turystyczne na wyjazd z grupą lub indywidualnie  – przeczytaj ogólne warunki – duże biura podróży mają specjalne umowy, ale często atrakcyjna cena polisy wiąże się z ograniczeniami w polisie. Sprawdź czy w polisie jest też: ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczeniu utraty bagażu, zagubienia dokumentów oraz odpowiedzialność cywilna dla Ciebie i rodziny (co może być przydatne gdy np. dziecko niechcący wywróci półkę w sklepie). Warto sprawdzić czy polisa obejmuje koszty leczenia po powrocie z wakacji – ta sytuacja nie musi dotyczyć tylko powrotów z wyjazdów za granicę.
  2. Jeśli jedziesz autem za granicę, sprawdź zakres pomocy w razie awarii lub wypadku. Ile kilometrów będą holować samochód, czy jest auto zastępcze? itd. Uwaga w niektórych krajach wymagana jest tzw.: Zielona Karta.
  3. Sprawdź czy w innych ubezpieczeniach, które masz są świadczenia, które możesz wykorzystać w trakcje wakacji np.: gdy złamiesz nogę czy pilnie z dzieckiem musisz jechać do lekarza.  Weź pod uwagę na  przykład ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie grupowe, ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie mieszkania.
  4. Niektóre karty kredytowe/płatnicze mają zaszyte pakiety ubezpieczeniowe -sprawdź za co płacisz i korzystaj.
  5. Sprawdź przed wyjazdem jakie masz opcje dotyczące ubezpieczenia mieszkania na wypadek kradzieży bądź zalania sąsiadów. Czy masz w pakiecie w tym ubezpieczeniu ubezpieczenie kradzieży poza miejscem zamieszkania lub rabunku – gdy w trakcje wyjazdu ukradną ci torebkę z dokumentami i gotówką.
  6. OC z życiu prywatnym – na wyjeździe może być przydatne, gdy dziecko niechcący wybije szybę w samochodzie przyjaciół z domu obok lub ty wiedziesz rowerem w nadbiegające dziecko albo samochód którego nie zauważyłeś. OC może być przydatne, gdy zalejesz sąsiada podczas wyjazdu.

Generalna zasada: sprawdź jakie masz już ubezpieczenia.  Upewnij się, czy wiesz co zrobić, aby zgłosić szkodę ubezpieczycielowi.

Kupując polisę kieruj się tym co ona ci oferuje a nie tylko ceną.

Życzę udanych wakacji, aby żadna polisa nie była wykorzystana.

autor: Joanna Morawska https://www.facebook.com/allianz.morawska/ – napisz jeśli chcesz dowiedzieć się więcej

 

Odwiedź nas na Facebooku

Skomentuj

Twój adres e-mail będzie niewidoczny.

*