Nareszcie możemy wydać w firmie trzykrotnie więcej na sztukę!

Zmiany prawne sprzyjające budowaniu firmowej kolekcji sztuki w 2018 roku. 

Nowy rok wyjątkowo będzie sprzyjał firmowym zakupom dzieł sztuki! Wszystko dzięki zmianom w prawie dotyczącym tzw. limitu amortyzacyjnego, który wzrósł aż trzykrotnie.

d609fcd8-cd27-4ab6-b412-094b0bdaba90

Do zakupu dzieł sztuki zachęcamy nie tylko klientów prywatnych, ale także biznesowych – firmy, przedsiębiorstwa, korporacje, gabinety medyczne, czy kancelarie. Obecność sztuki we wnętrzach firmowych ma wiele pozytywnych funkcji, o których warto przypomnieć. Służy przede wszystkim podniesieniu prestiżu firmy – swoje kolekcje budują i promują znane przedsiębiorstwa na całym świecie, takie jak Google, Deutsche Bank, Bank of America, czy Microsoft, wymieniając tylko tych największych. W Polsce swoje kolekcje prowadzi m.in. Bank ING, czy PKO Bank Polski. Firma, która inwestuje w sztukę, daje sygnał, że reprezentuje wysoki poziom i stawia się na równi z największymi. Wspieranie sztuki, artystów czy ogólnie pojmowanej kultury jest działaniem z zakresu CCR – Corporate Cultural Responsibility, czyli odpowiedzialności biznesu za kulturę.

caf2858b-a84c-4be5-b683-639f960d4350

To jednak nie jedyne zalety wprowadzania sztuki do przestrzeni firmy. Innym, równie istotnym aspektem, jest naukowo udowodniony pozytywny wpływ obrazów, fotografii czy rzeźby znajdujących się w biurze na pracowników. Sztuka w miejscu pracy sprawia m.in., że znacznie zmniejsza się poziom stresu zatrudnionych w danej firmie, a także wzrasta kreatywność i efektywność zespołu. Sztuka inspiruje, pobudza do nieszablonowego myślenia i wyrażania opinii, ale także uspokaja i zwiększa komfort w miejscu pracy.

Nie można także zapomnieć o inwestycyjnym aspekcie budowania firmowej kolekcji. Rozważne zakupy mogą w przyszłości zwrócić się z nawiązką. Kolekcja sztuki pozytywnie wpłynie również na promocję i kreowanie wizerunku firmy, zarówno wśród klientów, jak i w mediach. Obecność kolekcji w mediach społecznościowych, organizowanie pokazów, czy wydawanie publikacji poszerzy świadomość odbiorców na temat danej marki.
Inwestowanie w sztukę to stosunkowo niskobudżetowe rozwiązanie, które ma pozytywny wpływ na wiele aspektów działania firmy.

Tym bardziej cieszą więc tegoroczne zmiany. W polskim prawie nie ma ulg podatkowych dla firm, które kolekcjonują sztukę, co funkcjonuje w większości krajów – dzieła sztuki wciąż stawiane są u nas na równi z innymi elementami wyposażenia wnętrz. Od stycznia 2018 r. zmienił się jednak limit tzw. jednorazowej amortyzacji – do tej pory wynosił on 3,5 tys. zł, teraz wzrósł niemal trzykrotnie i wynosi już 10 tys. zł (źródło: nowelizacja ustaw o PIT, CIT i ryczałcie z 27 października 2017 r. DzU z 2017 r., poz. 2175). Zmiana ta oznacza, że do tej kwoty na fakturę kupimy elementy wyposażenia do firmy, a co za tym idzie, również dzieła sztuki. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy Państwu w tym roku wystawiać znacznie więcej faktur!

8d34022e-90cd-4ef2-ac56-606cf816e36f

3fdad852-9850-4f92-a07f-cb72c411494e

ofercie Xanadu znajduje się wiele prac, które sprawdzą się we wnętrzach firmowych i będą stanowiły wartościowy element kolekcji. To zarówno prace artystów młodego pokolenia, jak i twórców bardziej już doświadczonych. Kolekcję sztuki można budować na wiele różnych sposobów, kierując się tematyką, kolorystyką, formatami, biografiami artystów lub bazując wyłącznie na intuicji i upodobaniach estetycznych. Niezależnie od tego, jaką drogę Państwo wybiorą, służymy pomocą i fachową poradą w tym zakresie.

Na naszefa712ba8-8a79-445e-b527-40658354155bj stronie regularnie pojawiają się nowe prace reprezentowanych przez nas artystów. W ostatnim czasie do oferty dołączyły m.in. ekspresyjne abstrakcjeAgaty Czeremuszkin-Chrut, dekoracyjny akt Olgi Pelipas, wyraziste kompozycjeJacka Mirczaka i Ignacego Oboza, czy mgliste pejzaże Tomka Mistaka.Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą, a przede wszystkim do osobistej wizyty w Galerii!

 

 

Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny
Agnieszka Gniotek
ul. Hoża 51, 00-681 Warszawa

Kontakt:
tel.: 503 012 889, mail: galeria@galeriaxanadu.pl

Odwiedź nas na Facebooku

Skomentuj

Twój adres e-mail będzie niewidoczny.

*