To był rok rekordów na rynku sztuki. Podsumowanie

Nieosiągalną wcześniej granicę 200 milionów złotych przekroczył obrót na polskim rynku sztuki w 2017 roku. To ponad 28% wzrostu. Padły aż dwa rekordy: 3,7 mln złotych za obraz Jana Matejki, a następnie 4,3 mln złotych za pracę Stanisława Wyspiańskiego. Obie transakcje zostały zrealizowane w Domu Aukcyjnym DESA Unicum.

3 683 000 zapłacono w czerwcu 2017 roku za pracę „Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego” Jana Matejki. Na ten rekord trzeba było czekać 4 lata od 2013 roku gdy praca Jacka Malczewskiego „Polski Hector” została sprzedana za 2,6 mln. Wcześniej, przez 13 lat królował niepobity rekord 2,1 mln za „Rozbitka” Henryka Siemiradzkiego. 2017 rok okazał się podwójnie rekordowy bo w grudniu 2017 za dzieło Stanisława Wyspiańskiego „Macierzyństwo” zapłacono w przeliczeniu ponad milion dolarów. To bezprecedensowe dla polskiego rynku sztuki wydarzenie. Świadczy to o bardzo dynamicznym jego rozwoju. Szczególnie, że obraz Wyspiańskiego po raz pierwszy pojawił się na aukcji w 2007 roku i wówczas został sprzedany za 680 tys. złotych, czyli jego wartość wzrosła ponad sześciokrotnie w ciągu 10 lat.

Zabicie Wapowskiego podczas koronacji Henryka Walezego - Jan Matejko

W 2017 roku odbyły się 284 aukcje, które przyniosły łączny obrót 214,1 mln zł. To blisko 50 mln więcej niż rok wcześniej i ważna informacja dla inwestorów. Perspektywy są bardzo obiecujące. Obserwując siłę zakupów i liczbę transakcji w ostatnim kwartale, widać duże przyspieszenie i rosnące zainteresowanie sztuką. Kolekcjonerzy kupują coraz odważniej i nie boją się płacić więcej. Wzmożone zainteresowanie przeżywa też segment Młodej Sztuki. Na ostatniej w roku aukcji za pracę początkującego artysty – Wojciecha Brewki zapłacono 23,6 tys. złotych. To czterdzieści siedem razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza (500 zł) i zarazem rekord na pracy młodego artysty.

Rok 2017 był przełomowy także jeśli chodzi o światowy rynek sztuki. Zarówno w segmencie sztuki współczesnej jak i dawnej. Obraz Leonarda da Vinci „Salvator Mundi” został sprzedany za 450,3 mln dolarów. Na drugim miejscu uplasowała się praca „Bez tytułu” Jean-Michela Basquiata sprzedana za 110,5 mln. Cały rynek sztuki współczesnej odnotował 7,6% wzrostu.

Materiał prasowy

Business & Culture

Odwiedź nas na Facebooku

Skomentuj

Twój adres e-mail będzie niewidoczny.

*