Nagroda ekspresjonistyczna FENIKS im. Tadeusza Micińskiego

Laureatami nagrody ekspresjonistycznej FENIKS im. Tadeusza Micińskiego w 2017 r. zostali Józef Skrzek i Jarosław Pijarowski. Nagrody trafiły do dwóch niezależnych polskich twórców, którzy w sposób nowatorski podchodzą do twórczości artystycznej i propagują polską sztukę na forum krajowym i międzynarodowym.

Józef Skrzek – legenda polskiej muzyki, jeden z najbardziej znanych polskich multiinstrumentalistów. Jarosław Pijarowski – twórca o szerokiej gamie działań na arenie międzynarodowej. Obaj zrealizowali razem wg. koncepcji artystycznych Pijarowskiego kilkanaście płyt („The dream OFF Penderecki”,”Requiem dla chwil minionych” – prenominowana do nagrody Fryderyk), jak i wydarzeń koncertowych – nowatorskie awangardowe oratorium „Terrarium” zrealizowane w miejscach kultu religijnego.

Nagroda została utworzona w Warszawie, 9 listopada 2013 roku w 140 rocznicę urodzin Tadeusza Micińskiego. Do Kapituły weszli literaturoznawcy, pisarze i artyści pisujący artykuły o pisarzu i nawiązujący do jego ogromnego dorobku. Pierwszym przewodniczącym Kapituły wybrano Dariusza Tomasza Lebiodę. Kolejni laureaci wchodzą do tego gremium i mogą proponować kolejnych kandydatów do nagrody.

Nagroda promuje twórców, którzy odważnie wkraczają w nowe obszary eksploracji naukowej, literackiej i artystycznej, a przy tym akcentują ekspresję, głębię filozoficzną  i nowatorstwo formalne. Ważne też jest ukazywanie rzeczywistości zdegradowanej, tragicznej, która w twórczym umyśle odradza się jak mityczny Feniks z popiołów. Nagroda jest hołdem złożonym niezależności myślowej i umiejętności łączenia elementów kulturowych z różnych epok i przestrzeni.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Ekspresjonistycznej im. Tadeusza Micińskiego Feniks zostali: Prof. dr hab. Danuta Mucha, Karolina Kusek, prof. zw. dr hab. Jacek Strzelecki, Kazimierz Rafalik, Jerzy Szatkowski, prof. zw. dr hab. Józef Banaszak, ks. dr Jan Wojciech Pomin, Krystyna Grys, Bożena Helena Mazur-Nowak, Adam Lewandowski, Prof. dr hab. Mieczysław Wojtasik, Tadeusz Zawadowski.


Miejsce:

Art. Krajewski Gallery – Sobienie Królewskie Golf&CC

Sobienie Królewskie Golf & Country Club to pierwsze w Polsce pole golfowe, na którym powstała profesjonalna galeria sztuki. To jedna z największych i najciekawszych inwestycji golfowych w Polsce, zlokalizowana zaledwie 40 km od Warszawy.  Miejsce to już dzisiaj jest jednym z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych klubów golfowych w Polsce, skupiającym kilkuset stałych członków.


Data:

wtorek – 08.08.2017, godz. 19.00


PROGRAM

18.30- 19:00 przyjazd gości – powitalny kieliszek szampana

19:00  Otwarcie wydarzenia

  • Wręczanie Feniksów

19.15   Część artystyczna:

  • przedstawienie muzyczne w Bibliotece Klubu – muzyka i nowe sposoby jej realizacji (kolorystyka muzyki – sterowanie podświadomością) –J.Pijarowski (20-30 min)
  • Abakanowicz art. room – wirtualna podróż po pracowni artystki
  • prezentacja prac artystów współpracujących z J.Pijarowskim – surrealizm i sztuka współczesna

20.00 Losowanie płyt z autografami twórców


 

logo SK 12

 

 

Odwiedź nas na Facebooku

Skomentuj

Twój adres e-mail będzie niewidoczny.

*