SUKCESJA RODZINNA odc.6

SUKCESJA FIRMOWA – CO PRZY OKAZJI?
Kontynuacja cyklu artykułów poświęconych planowaniu sukcesji.

Działania podejmowane w ramach budowy planów sukcesji mogą stanowić cenną okazję do regulacji kwestii majątkowych i prawnych wewnątrz naszej rodziny i firmy.

Zważywszy na fakt, że jednym z pierwszych kroków w planie sukcesji powinna być klasyfikacja majątku, czyli ustalenie prawa własności, można wykorzystać moment planowania do uporządkowania relacji właścicielskich. Przykładowo warto zwrócić uwagę, czy panujący w małżeństwie ustrój majątkowy jest korzystny i bezpieczny. Na tym etapie przydatnymi narzędziami mogą być intercyzy (rozszerzające, ograniczające lub znoszące wspólność majątkową), darowizny lub innego rodzaju umowy majątkowe.

Kolejnym zagadnieniem dotykającym naszej bieżącej sytuacji mogą być kwestie podatkowe. Mimo że słowo optymalizacja jest w Polsce nadużywane i w wielu przypadkach źle kojarzone, warto się zastanowić choćby nad tym, czy forma prawna prowadzonej firmy jest korzystna podatkowo. Przykładowo jeśli spółka kapitałowa generuje dochód, a dodatkowo wypłacana jest dywidenda, mamy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem na etapie właśnie dywidendy – spółka od dochodu zapłaciła CIT, a wspólnik od dywidendy zapłaci również PIT.

Od strony podatkowej można też zwrócić uwagę na sytuację związków nieformalnych, gdzie partnerzy życiowi nie tylko nie mają prawa po sobie dziedziczyć z ustawy, ale jeśli dojdzie do takiego dziedziczenia lub jeśli chcą przekazać sobie określone składniki majątku w darowiźnie, wówczas w podatku od spadków i darowizn należą do najmniej korzystnej grupy podatkowej, w której najwyższy próg podatkowy wynosi 20%. Warto zastanowić się nad działaniami prawnymi lub zabezpieczeniami finansowymi, które zniwelują ten efekt.

Na etapie budowy planu sukcesji bardzo często niezbędne jest przekształcenie firmy w inną formę prawną lub głębokie ingerencje w umowy spółek. Kiedy decydujemy się na takie działanie, warto podjąć wysiłek analizy podatkowej i biznesowej, w tym w szczególności określić ryzyka związane z prowadzonymi interesami. Jeśli firma obciążona jest poważnym ryzykiem odszkodowawczym, kredytowym, inwestycyjnym lub po prostu wynikającym ze specyfiki biznesu, należy na poziomie planowania założyć budowę takiej struktury, która skutecznie chroni majątek prywatny przed zobowiązaniami firmowymi. Równolegle odpowiednio dobrane narzędzia finansowe mogą doprowadzić do redukcji poziomu ryzyka.

Jak widać planowanie sukcesji dotyczy nie tylko przyszłych pokoleń, ale również bezpieczeństwa i komfortu życiowego oraz biznesowego dla nas samych.

Odwiedź nas na Facebooku

3 Comments on SUKCESJA RODZINNA odc.6

  1. Bardzo pomocna seria artykułów. Czekam na więcej.

  2. Nie pomyślałabym, że tak się można przejechać na tak pozornie prostej sprawie.

  3. Akurat, to jest ostatni odcinek tej serii artykułów. Zapraszamy do zapisania się na newsletter :)

Skomentuj

Twój adres e-mail będzie niewidoczny.

*