Jak poprawić bezpieczeństwo jazdy samochodem?

Wprawdzie trwa jeszcze lato ale….. warto poczytać rady ekspertów z firmy Almot-Auto, którzy doskonale znają szczegóły najlepszych opon do samochodów.

Mówi się, że dobrego kierowcę poznaje się po tym jak zachowuje się na drodze zimą, w warunkach wymagających doskonałego refleksu i niecodziennej wyobraźni za kółkiem. W rzeczywistości nawet te umiejętności nie są w stanie zastąpić dobrze dobranych opon zimowych.

Dlaczego warto zmieniać opony na zimowe?

Oczywistym powodem jest bezpieczeństwo na drodze niezależnie od umiejętności właściciela samochodu. Nawet doskonały kierowca może okazać się bezradny na zamarzniętej drodze jadąc na letnich oponach, które nie gwarantują mu bezpieczeństwa a w wielu przypadkach nawet utrudniają podróż.

Wielu kierowców próbuje zaoszczędzić na wymianie opon na zimowe tłumacząc to „łagodną zimą” i tym samym spędza zimę na letnim ogumieniu. Ta wątpliwa oszczędność, którą się kierują, w rezultacie naraża ich, bliskich i innych uczestników drogi na niebezpieczeństwo.

Różnice pomiędzy oponą letnią i zimową

Różnicę pomiędzy oponą letnią i oponą zimową zauważymy już gołym okiem przyglądając się bieżnikowi opony zimowej i letniej. Letnie opony nie są pokryte przez lamelki, które występują w oponach zimowych. Lamelki zwiększają przyczepność na drodze w warunkach zimowych. Ma to ogromne znaczenie gdy drogę pokryje śnieg. 

Różnica występuje także w składzie mieszanki gumowej, z których obydwie opony są wykonywane, w zależności od tego w jakich warunkach będą eksploatowane. Opona letnia jest wykonana ze sztywniejszej mieszanki, dzięki czemu jest odporna podczas jazdy przy bardzo wysokich temperaturach ale traci swoją przyczepność w niskich temperaturach. Opona zimowa natomiast wykonana jest z miękkiej mieszanki, która nawet przy bardzo niskich temperaturach zachowuje elastyczność, z kolei przy wysokich temperaturach bardzo szybko się zużywa.

W chłodniejszym okresie nawet na suchym asfalcie opony zimowe zachowują się zdecydowanie lepiej niż opony letnie. Między innymi potrafią skrócić drogę hamowania nawet o 30%.

Dodatkowo, dzięki specjalnemu układowi rowków, zapewniającemu odprowadzenie cieczy, zmniejszają możliwość pojawienia się zjawiska tzw. „aquaplaningu”, czyli utraty przyczepności w czasie jazdy na nawierzchni pokrytej wodą.

Kiedy należy wymienić opony z letnich na zimowe?

Opony warto zmienić na przełomie października i listopada, gdy dni stają się deszczowe a temperatura szybko spada i zbliża się do zera. Letnie ogumienie, które jest doskonale dostosowane do jazdy w ciepłych miesiącach, w temperaturze poniżej 7 stopni traci swoje właściwości trakcyjne i obniża się jego przyczepność do jezdni.

Błędem wielu kierowców jest czekanie ze zmianą opon do pierwszych mrozów, nie tylko ze względów bezpieczeństwa ale także z powodu kolejek do warsztatów wulkanizacyjnych. Doskonałym rozwiązaniem będzie obserwacja warunków pogodowych i niezwłoczna zmiana opon na zimowe kiedy tylko temperatura zbliża się do zera.

 

Odwiedź nas na Facebooku

Skomentuj

Twój adres e-mail będzie niewidoczny.

*