Tajemnice przodków – Ukryty przekaz rodzinny…

Tajemnice przodków – Ukryty przekaz rodzinny…

„Dziedzictwo zmarłego przechodzi na żywych najbliższych krewnych” – mawiają notariusze już od czasów rzymskich. Kontynuujemy łańcuch pokoleń i płacimy długi przeszłości, póki nie wymażemy tego, co zostało zapisane. Ukryta lojalność rodzinna każe nam, wbrew naszej woli, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, powtarzać sytuacje przyjemne, traumatyczne wydarzenia, niesprawiedliwe i tragiczne śmierci lub ich echo.

Na lojalność tę składa się lojalność danej osoby, która zależy od lojalności członków jej grupy. Która z kolei zależy od lojalności, a także od myśli i motywacji każdego z jej członków jako jednostki.

Stąd też bierze się koncepcja „sprawiedliwości rodzinnej”. Gdy sprawiedliwości tej nie staje się zadość, skutkiem jest niesprawiedliwe, podszyte złymi intencjami wzajemne wykorzystywanie się członków rodziny przez ucieczkę, odgrywanie się lub zemstę, lub też chorobę czy powtarzające się wypadki. Gdy sprawiedliwości jest zadość, w rodzinie panuje harmonia i wzajemny szacunek, a rachunki rodzinne są rozliczane na bieżąco. Można tu mówić o „bilansie rachunków rodzinnych” i o „rodzinnej księdze rachunkowej”, w której wyczytać można, kto w rodzinie jest po stronie zysków, a kto po stronie strat – kto ma nadwyżkę, a kto dług, a także zobowiązania lub zasługi. Gdy ten bilans się nie zgadza, w kolejnych pokoleniach pojawiają się liczne problemy.

Jeśli leczymy człowieka z problemów, nie biorąc pod uwagę, że jego rodzina jest całością, do której on należy, jeśli nie rozumiemy powtarzających się historii transgeneracyjnych, nie zdziałamy zbyt wiele terapią, która często okazuje się czymś bardzo doraźnym. Takie postrzeganie podważa wszystkie psychoterapie, klasyczne i nowe, w tym najsłynniejsze, najpoważniejsze, najbardziej szanowane, m.in. psychoanalizę indywidualną.

Żeby dana osoba zmieniła się naprawdę, cały jej system rodzinny, społeczny i zawodowy musi pozwolić na zmianę jej przekonań. Dla rozwoju danej osoby, jej zdrowia, choroby, zdrowienia czy powtarzania się chorób równowaga w rodzinie i społeczeństwie mają ogromne znaczenie.

Aby zobaczyć i zrozumieć co się dzieje z daną osobą, należy stworzyć mapę synchronicznych wydarzeń rodzinnych – to jest sprawdzić, co dzieje się i działo u różnych członków rodziny, a nie tylko u danej jednostki. Przyjrzeć się temu, co jest tu i teraz, ale i temu, co było wcześniej w historii rodzinnej. Wymaga to jednoczesnej obserwacji kilku pokoleń. Najprościej w tym celu nakreślić genogram lub geneosocjogram, czyli drzewo genealogiczne uzupełnione ważnymi  wydarzeniami i znaczącymi powiązaniami.

Jak to robić i jak wyciągać z tego wnioski, przeczytasz w książce, która stała się bestselerem we Francji (ponad pół miliona egzemplarzy) autorstwa profesor psychologii Anne Ancelin Schützenberger:
przekaz rodzinny 1Tajemnice przodków – Ukryty przekaz rodzinny

wyd. VIRGO, 2016
dostępnej na: virgobooks.pl

Odwiedź nas na Facebooku

Skomentuj

Twój adres e-mail będzie niewidoczny.

*