Rozmowa z Martą Kargul Januszewską

„To pracownicy pracują na sukces hotelu. Bo Hotel to przede wszystkim ludzie”. Marta Kargul- Januszewska, Dyrektor hotelu Dwór Konstancin w Konstancinie Jeziorna.

księga wieczysta str.2 039

IP.Czym Dwór Konstancin wyróżnia się na tle konkurencji?
MK. Jednym z wielu atutów Dworu Konstancin jest doskonała lokalizacja.
Hotel wraz z hotelową restauracją oraz sąsiednią Gospodą Zalewajka położone są w samym centrum Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.

551297_508901845840521_2034764832_nBliskość ścieżek zdrowia, uzdrowiskowy status miejscowości Konstancin- Jeziorna , tężnie solankowe- to zalety, na które nie mamy bezpośredniego wpływu, a stanowią o dużym powodzeniu wśród naszych gości.
Jednak elementami zależnymi od nas- dzięki którym nasi Goście nam zaufali- to przede wszystkim nieocenieni pracownicy, którzy tworzą wspaniałą atmosferę. Kolejny atut to bardzo dobra kuchnia oraz przyjemne wnętrza, które sprzyjają odpoczynkowi od zgiełku codzienności.
Jeśli chodzi o konkurencje, to każdy Hotel ma swoją specyfikę , więc zaryzykuję stwierdzenie, iż w promieniu kilkudziesięciu kilometrów konkurencji nie mamy. Z pobliskim obiektem hotelowym współpracujemy bardzo prężnie- co bardzo chwalą sobie nasi goście. Wspieramy się m.in. w momentach wzmożonego obłożenia itp. Nie postrzegam innych hoteli i restauracji jako konkurencje, ale jako szansę na wspólną współpracę. Chętnie podglądam także inne obiekty i restauracje, bo zawsze się podpatrzę jakieś ciekawe rozwiązania.

2

IP.Czy każdy może kierować hotelem? Jak bardzo liczy się odpowiednie wykształcenie?
MK. Zdecydowanie nie!. Znam wiele osób, które z myślą :„a mam pieniądze wybuduje sobie Hotel”, „otworzę sobie knajpę bo to musi być fajnie mieć własną”. Niestety to tak nie działa- z czym niestety spotykam się  nagminnie – podczas moich częstych podróży.
Aby zarządzać hotelem i osobami w nim pracującymi potrzebna jest pasja, zaangażowanie, otwartość na ludzi, wyzwania, doświadczenie wraz z wiedzą fachową, a najlepiej ogólną- na każdy temat. Bowiem hotelarstwo to branża interdyscyplinarna, która łączy wiele dziedzin nauki: prawo, ekonomia, zarządzanie, marketing, itp..
Wiele osób nie potrafi prowadzić obiektu, a to robi nie zdając sobie sprawy jaką krzywdę wyrządza obiektowi, pracownikom i oczywiście Gościom. Proponuję zatem osobom, które nie „czują mięty” do życia, ludzi, pracowników aby nie podejmowali się samodzielnego prowadzenia hotelu. Prowadzenie obiektu niech powierzą doświadczonemu  managerowi i pasjonatowi. Nieumiejętne zarządzanie przez osoby z przypadku jest widoczne od razu od wejścia do hotelu i odbija się to na gościach. Poza tym wg mnie hotelarzem trzeba się urodzić. Tutaj samo wykształcenie nie wystarczy. To trzeba „czuć” jak chyba w każdej branży. Aha no i nie wolno zapomnieć, iż trzeba mieć jeszcze intuicję:)

521675_512240982173274_1325336478_n

IP. Co jest kluczowe dla odniesienia sukcesu w branży hotelarskiej?
MK. Generalnie na sukces składa się wiele czynników o których wspomniałam wyżej i cała masa, których nie sposób wyliczyć. Jednak w głównej mierze na sukces w branży hotelarsko- gastronomicznej  składa się odpowiednia lokalizacja, ale przede wszystkim pracownicy (mam tu na myśli także atmosferę jaką oni tworzą w miejscu pracy) . To pracownicy pracują na sukces hotelu. Bo Hotel to przede wszystkim ludzie.
Także przy okazji pragnę podziękować moim współpracownikom, za to że potrafią stworzyć atmosferę pełną gościnności co sprawia, iż goście do nas z wracają , a i ja mam uśmiech w drodze do i z pracy!
Oczywiście nie należy zapomnieć o odrobienie szczęścia i mamy sukces:)

IP. Czym dla Pani osobiście jest sukces?
MK. To bardzo trudne pytanie, gdyż mniejsze i większe sukcesy odnosimy wszyscy każdego dnia. Sukcesem jest chyba- jeśli mówimy o branży hotelarskiej to KNOW HOW , a także umieć się znaleźć w odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu z odpowiednimi ludźmi.

IP.Czuje się Pani kobietą spełnioną?
MK. Oczywiście, zawodowo jak i prywatnie. Ponieważ mój zawód hotelarza i moja praca są moja pasją to często zaciera się ta granica i praca wkracza na drogę mojego życia prywatnego. Nie oddzielam tego jednak, traktuję jako całość i nierozdzielność życia- bo takie wybrałam. Hotel funkcjonuje 24 h na dobę- więc ja też! Pływając na basenie lub będąc na urlopie myślę nad nowymi pomysłami i rozwiązaniami. Nie da się wyjść jak z urzędu po 8 godzinach zamknąć drzwi za sobą i nie myśleć…

13

IP.Jakim jest Pani szefem? I jakie cechy idealny szef powinien mieć?
MK.Hmm.. o to trzeba by spytać moich niezastąpionych pracowników :)
Cechy Idealnego Szefa- jest ich tak wiele, że chyba jednak taki ideał nie istnieje.
Może powiem jakie ja bym chciała aby mój Szef miał: przede wszystkim musi mieć szacunek do ludzi- w tym pracowników, charyzma, musi być dla mnie partnerem do rozmów, więc powinien mieć wiedzę nt. branży- wówczas mogę się więcej nauczyć od swojego Przełożonego.  Chciałabym aby także był osobą zdecydowaną i szybką  oraz konsekwentną jeśli chodzi o podejmowanie decyzji operacyjnych. Żeby także pozwalał na dalszy rozwój pracowników i ich motywował w tym. To bardzo ważne. I rzucał mi coraz to nowe wzywania, nie lubię stać w miejscu.
Nie wiem czy moi pracownicy mają we mnie takiego Szefa– ale ja właśnie takiego Szefa w końcu mam :)

IP. .Jakie są plany Dworu Konstancin na 2015 r.
MK. Tego niestety nie mogę zdradzić, jest wiele planów. Ale na razie musi to pozostać tajemnicą. Na razie delikatnie zmieniamy wystrój, modernizujemy wnętrza i nadajemy nowy charakter hotelowi i restauracji.

IP.Co oznacza dla Pani klasa w biznesie?
MK.Klasa dla mnie to szacunek dla ludzi bez względu na własne uprzedzenia. Sposób mówienia i zachowania w każdej sytuacji.  Po kilku minutach rozmowy często można zauważyć czy ktoś ma klasę czy też nie, czy też chciałby żeby był odebrany, że ją ma. Intuicja i doświadczenie jeszcze mnie nie zawiodły.
Reasumując:klasa jest wtedy, kiedy jest się  przede wszystkim zawsze sobą  i żyje w zgodzie ze sobą. Kiedy nie udaje się gentelmana w drogim garniturze, a przy bliskim poznaniu okazje się, że to tylko okładka, a w środku tani thriller bez klasy :) . Tak na marginesie jeśli o literaturę chodzi to uważam, iż skandynawska literatura to klasa sama w sobie:)

Dziękuję za rozmowę.

www.dworkonstancin.pl

Rozmowę prowadziła Irmina Przybyłowska

Odwiedź nas na Facebooku

Skomentuj

Twój adres e-mail będzie niewidoczny.

*