Magiczna Armenia.

ARMENIA
Armenia jest państwem leżącym w zachodniej części Azji, na Zakaukaziu. Graniczy z: Azerbejdżanem, Gruzją, Turcją oraz Iranem. Leży w północno-wschodniej części Wyżyny Armeńskiej, ograniczonej pasmami Małego Kaukazu (wysokość: 3000-4000 m). Najwyższym szczytem jest wygasły wulkan Aragac (4090 m). W południowo-zachodniej części znajduje się śródgórska Kotlina Araracka. Występują częste katastrofalne trzęsienia ziemi. Główną rzeką jest Araks z dopływami Achurian, Hrazdan, Arpa, Worotan. W Armeni występuje ponad 100 jezior i największym jest Sewan. Przeważają górskie gleby czarnoziemne. Na stokach gór do wysokości 2000 m spotyka się roślinność stepową, powyżej subalpejską i alpejskie łąki. Lasy i zarośla zajmują 12% powierzchni kraju. W Armeni są 4 rezerwaty przyrody (m.in. Diliżański, Chosrowski) oraz Park Narodowy Sewan.

arm4arm3

Stolica: Erywań
Ludność:  2 991 360
Grupy etniczne: Ormianie 93,3%; Azerowie 2,6%; Kurdowie 1,7%; Rosjanie 1,5%.
Grupy wyznaniowe: w większości ormiańscy chrześcijanie.
Czas: + 4.00
Języki: ormiański, rosyjski, jezydzki.

Religia:
Państwową religią w Armenii od 301 roku jest chrześcijaństwo. Ponad 93% armeńskich chrześcijan należy do Armeńskiego Kościoła Apostolskiego, bardzo rytualnego i konserwatywnego odłamu, który porównać można do kościoła koptyjskiego czy syryjskiego. W Armenii żyją także rzymscy katolicy i ewangeliccy protestanci. Na zachodzie kraju żyją Kurdowie, którzy wyznają jazydyzm.

Waluta:  1 dram (AMD) = 100 luma

Elektryczność: 220V / 50 Hz

Zdrowie:  Nie są wymagane okresowe szczepienia. Publiczna służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie. Opieka medyczna dla turystów jest odpłatna. Wizyta u lekarza kosztuje od 15 do 35 USD, w zależności od zakresu udzielonych usług medycznych. W miastach sek¬tor prywatny usług medycznych jest dość dobrze rozwinięty. W aptekach nie obowiązują recepty (nawet na antybiotyki), nie ma zniżek na leki.
Zakupy, ceny, sklepy:
Nieduże sklepy prywatne pracują na ogół od 12 do 24 godzin na dobę. Nie ma dużych supermarketów z kapitałem zagranicznym.
Zaopatrzenie sklepów jest zadowalające, jednak zdarza się, że są sprzedawane produkty przeterminowane, dlatego należy sprawdzać datę ważności. 70% towaru pochodzi z importu – z Rosji, Iranu, Turcji. Dniami wolnymi od pracy są soboty i niedziele. W Armenii bardzo słabo rozwinięta jest baza turystyczna, tzn. brak jest tanich hoteli i noclegowni, najtańszy pokój w hotelu kosztuje od 50 do 100 USD za dobę.

arm2armenia1

arm5Pogoda:  Klimat Armenii jest bardzo zróżnicowany. Obszary równin i przedgórzy cechuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny suchy. Roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 200-400 mm. Średnia temperatura powietrza najcieplejszego miesiąca, lipca wynosi 24-26°C, a najzimniejszego stycznia -6°C.

Prawo Jazdy: Kierowcy powinni posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Nagminnie łamane są przepisy ruchu drogowego. Nie przestrzega się zasady pierwszeństwa pieszych na przejściu. Należy być przygotowanym na częste kontrole policyjne i niejednokrotnie nieuzasadnione i wątpliwe opłaty.

Warto wiedzieć:
Urzędy pracują w godzinach od 9.00 do 17.00, z przerwą obiadową między 13.00 a 14.00. Różnica czasu pomiędzy Polską a Armenią wynosi 3 godziny.
Po terytorium Armenii można poruszać się bez ograniczeń.
Nie zaleca się podróżowania po terytorium tzw. Republiki Górskiego Karabachu, ponieważ nie są uregulowane stosunki społeczno-polityczne z tym regionem (w razie podróży niezbędna jest wiza).
Zaleca się, aby podróż do Armenii odbywać drogą lotniczą. Z Polski nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Armenią, można natomiast odbyć lot przez Moskwę, Kaliningrad, Pragę, Mińsk, Wiedeń, Frankfurt. Podróżujący samochodem mają tylko dwie możliwości przekroczenia granicy Armenii – od strony Iranu lub Gruzji.
Przy wyjeździe z Armenii obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 10 tys. AMD, tj. około 20 USD.

Ambasada Republiki Armenii

ul. Waszkowskiego 11, 02-913 Warszawa
telefon: (22) 840 86 20-22; fax: (22) 642 06 43
e-mail: main@embarmenia.it.pl

PLACÓWKI POLSKIE ZA GRANICĄ

Ambasada RP
44A Hanrapetutyan Str., Erewan
tel.(00374 10) 54 24 93 ; fax.(00374 10) 54 24 98
e-mail: polemb@arminco.com

http://twojepodroze.com.pl/travel/search/country,94,Armenia

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment i fotografia nie może być wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, reprodukcji bez zgody wydawcy.

Odwiedź nas na Facebooku

Skomentuj

Twój adres e-mail będzie niewidoczny.

*