Indonezja, kraj tysiąca wysp.

Archipelag indonezyjski rozciąga się na przestrzeni ponad 5000 kilometrów wzdłuż równika (jest to w przybliżeniu odległość od Irlandii po Kaukaz), tworząc pomost między Azją, a Australią. Z południa na północ  rozpościera się na długości 1750 kilometrów. Jego brzegi opływa Ocean Spokojny i Indyjski. Indonezję tworzą tysiące wysp. Wśród nich najbardziej ciekawe to: Bali, Jawa, Lombok, Sulawesi, Sumba, Papua. Indonezja to czwarte z najludniejszych państw świata, w rozmieszczeniu ludności na poszczególnych wyspach występują ogromne dysproporcje, ponad 120 mln ludzi mieszka na Jawie i Bali, które stanowią tylko 7 % powierzchni kraju.

Indonezja1

Indonezja4

Indonezja leży w strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego. Jedynie centralna część Kalimantanu i Małych Wysp Sundajskich ma klimat podrównikowy wilgotny. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku wynosi 25-31°C. Temperatura w nocy nieznacznie spada. Pobyt na Bali najlepiej zaplanować w porze od kwietnia do listopada, gdzie warunki pogodowe są bardzo sprzyjające. Jednakże pobyt w pozostałych miesiącach jest równie przyjemny (mogą się pojawić krótkie opady deszczu, po których szybko się wypogadza).

Zdrowie: Nie ma wymagań dotyczących szczepień.

Elektryczność: W większości hoteli 220V.

Walutą oficjalna Indonezji jest rupia indonezyjska (IDR); 1 USD = 9206,72 IDR . Naszym turystom sugerujemy zabranie EUR (kurs wymiany USD jest w większości mniej korzystny niż EUR). Uwaga-w Indonezji przy wymianie walut bierze się pod uwagę jakość i rodzaj banknotów. Zniszczone lub popisane banknoty są skupowane po niższych kursach. Dolary wydane w latach 1996-2000 są NIEWYMIENIALNE. Banknoty 100-dolarowe wydane po 2000 roku o seriach CA, CB, CD, CF, DB, DH są NIEWYMIENIALNE.

Wskazówki: Przy wyjazdach do Indonezji zaleca się zabranie lekkiego ubioru, gdyż panuje tam klimat tropikalny. Prosimy również nie zapomnieć o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych oraz kremach do opalania z filtrem UV. Pamiętajmy, iż wchodząc do świątyń, nie wolno mieć krótkich spodenek (spódnic), kobiety dodatkowo muszą mieć zakrytą głowę i ramiona. Wchodzimy bez butów.

Indonezja3Indonezja2

Kuchnia Indonezji to prawdziwa mieszanka rozmaitych wpływów kulturowych, zapachów i smaków. Podstawowym składnikiem wszystkich dań jest ryż, który według starożytnej legendy pochodzi z Jawy. W Indonezji popularne są: tahu, tempe- rodzaje serów z tofu, nasi goreng- różne wersje smażonego ryżu z jajkiem sadzonym i chrupkami krewetkowymi, nasi campur- biały ryż z kurczakiem, czasem z wołowiną, warzywami, jajkiem (poukładane na talerzu dookoła ryżu), ikan bakar- ryba z grilla, pastel- nadziewane różnym farszem pierożki. Na Bali przeważają potrawy z wieprzowiny. Z indonezyjskich przypraw najpopularniejszy jest czosnek, papryczki chilli, imbir, sos sojowy słodki i słony, trawa cytrynowa oraz powszechnie tu używane mleko kokosowe.

Orientacyjne ceny:
•    piwo (0,7 l) w sklepie ok. 1,5 USD, w restauracji ok. 4-6 USD
•    woda (1,5 l) w sklepie ok. 0,5 USD, w restauracji ok. 1-2 USD
•    kawa (filiżanka) w sklepie ok. 1,3 USD
•    lunch ( w formie bufetu) ok. 6 USD
•    jedno danie w restauracji od ok. 5 USD wzwyż
•    kolacja ok. 8-9 USD/ osoba

Wyloty z Warszawy do Denpasar i Jakarty realizowane są codziennie. Na zapytanie istnieje możliwość wylotów z innych portów lotniczych Polski, takich jak: Kraków, Katowice, Wrocław, Gdańsk. Przed przylotem do Indonezji w samolocie podróżni  otrzymują Kartę Wjazdu/ Wyjazdu, którą należy wypełnić. Karta powinna być wypełniona przez każdego pasażera łącznie z dziećmi. Kartę należy wypełnić po angielsku niebieskim lub czarnym długopisem wielkimi literami tylko na stronach 2, 3 i 4. Kartę Wyjazdową (Departure) należy zachować. Karta powinna być przechowywana w paszporcie, do okazania urzędnikowi imigracyjnemu przy wjeździe. Karta może być użyta do ubiegania się o wizę wjazdową, powinna być wypełniona poprawnie, zgodnie z prawem imigracyjnym.
Wymagania do ubiegania się o wizę  przy wjeździe (Obywatele polscy mają obowiązek posiadania wiz)
1.    Paszport powinien być ważny na co najmniej 6 miesięcy od daty wylotu na Bali.
2.    Wiza przysługuje do celów turystycznych, społeczno-kulturalnych, biznesowych oraz wizyt rządowych.
3.    Wiza wydawana jest na lotnisku w Denpasar po przylocie.
4.    Należy zapłacić opłatę ok. 10 USD/ Osoba przy pobycie 3-dniowym oraz ok. 25 USD / Osoba przy pobycie do 30 dni.
5.    Dostępna dla wyznaczonych narodowości w wyznaczonych posterunkach imigracyjnych.
6.    Przy wylocie (na lotnisku) pobierana jest opłata za taksę wylotową w kwocie ok. 13 USD/ Osoba.

Ambasada RP:
Kedutaan Besar Republik Polandia
H.R. Jl. Rasuna Said Kav.X Blok IV/3
12950 Jakarta Indonesia
Tel. 0062 (21) 2525938 (39/40)

Wyspa Bali to jedna z tysiąca wysp Indonezji o niezwykłych korzeniach kulturowych, oferujących przygodę i atrakcje, jakie trudno znaleźć w nowoczesnym świecie. Jej wspaniała, naturalna roślinność, rozległe pola ryżowe pokrywające stoki górskie, wulkany wznoszące się ponad chmury, bujne lasy tropikalne, błękitne morze  oraz rozległe plaże, spełniają wszystkie marzenia Turystów. U podnóża Gór Ubud rozciąga się centrum kulturowe Bali. Jest to miejsce, z którego łatwo dotrzeć do pobliskich osad, w których rozbrzmiewają regionalne rytmy muzyki, można obejrzeć tradycyjne tańce i podpatrzeć sztukę rzemiosła, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.
Jednym z ciekawszych miejsc, jakie powinien zobaczyć odwiedzający wyspę Turysta to Bedugul. Jest to krater wulkaniczny, położony na północnym wybrzeżu oraz Jezioro Gunung Batul wraz z piękną panoramą południowych stoków Gunung Agung. Będąc na Bali nie sposób nie odwiedzić choć jednej świątyni, których są tysiące. To dzięki nim Bali zawdzięcza określenie Wyspa Bogów.

Bali1
Wyspę o powierzchni ok. 5500 km2 zamieszkuje ok. 3 milionów ludzi. W 94% są to wyznawcy hinduistycznej religii Dharma. Większość Balijczyków mieszka na urodzajnym południu oraz w stolicy wyspy- Denpasar. Podstawę gospodarki stanowi uprawa ryżu. W sektorze rolnym zatrudnione jest 75 % ludności wyspy. Jedyną wartą wspomnienia gałęzią przemysłu jest branża tekstylna. Rozwija się także Turystyka, która obecnie daje wyspie największe wpływy dewizowe. Większość balijskich miasteczek to podobne do siebie, goniące cywilizację siedliska, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. Największe kurorty turystyczne to Kuta, Nusa Dua i Sanur.
Nusa Dua, najbardziej luksusowa miejscowość na Bali. Tutaj zjeżdżają ludzie z całego świata, bo są tu najlepsze hotele i ośrodki. Można stąd wyruszyć na wyprawę w głąb lądu lub wzdłuż wybrzeża, gdzie co chwila spotyka się miłośników nurkowania lub surfingowców (olbrzymie fale sprawiają, że czują się oni na Bali jak w raju).
Kuta i Legian, położone na północ od Nusa Dua tworzą kilkukilometrowe centrum rozrywkowe – kurort z licznymi restauracjami i dyskotekami. Polecane szczególnie dla osób lubiących kosztować nocnego życia. W Kucie znajduje się m.in. słynny park wodny „Waterboom”.
Sanur, miejscowość usytuowana na południowo-wschodnim wybrzeżu. Ze względu na położenie stanowi idealną bazę wypadową po wyspie. Świetne plaże tego regionu przyciągają liczne rzesze miłośników egzotycznego wypoczynku.
Ubud, bardzo znana i godna odwiedzenia miejscowość w centralnej części wyspy. Mieści się tu Muzeum Puri Lukisan, gdzie zgromadzono dzieła artystów balijskich powstałe w ciągu ostatnich 60 lat, kiedy zaczęto odchodzić od tradycyjnych form malarskich. Trzon wystawy tworzą współczesne obrazy i rzeźby z ostatniego dwudziestolecia. W większości wykonali je artyści centrum malarskiego w Ubud.
Candidasa, malownicza miejscowość położona w środkowej części wschodniego wybrzeża ok. 2 godziny od lotniska w Denpasar. W pobliżu (ok. 10 min jazdy) znajduje się sławna wioska Tengan, znana z wyrobu „ikatu” (tkaniny wyrabiane pracochłonną metodą polegającą na malowaniu wzorów na osnowie rozpiętej na krośnie, w wyniku otrzymuje się wzór o zamazanych konturach).

www.twojepodroze.com.pl/travel/search/country,6,Bali-Indonezja

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment i fotografia nie może być wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, reprodukcji bez zgody wydawcy.

 

 

 

Odwiedź nas na Facebooku

Skomentuj

Twój adres e-mail będzie niewidoczny.

*